Witaj na stronie OZE :: Miasto Biłgoraj   Kliknij w ikonę, aby odsłuchać tekst. Witaj na stronie OZE :: Miasto Biłgoraj Powered By GSpeech
loga EFRR PL

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zrozumiałem

„Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej budynku Urzędu Miasta Biłgoraj” dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej V, Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego.

Całkowita wartość projektu wynosi 2 614 888,19 PLN

Kwota dofinasowania:

  • Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 896 142,42 PLN
  • Dotacja celowa z Budżetu Państwa 105 428,52 PLN

Okres realizacji:

  • 31 marca 2020r. - 30 września 2020r.

Projekt obejmuje gruntowne docieplenie ścian budynku i dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 41 kWp.

Projekt: „Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę w Biłgoraju”, realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE.

Celem projektu jest poprawa jakości środowiska naturalnego, poprawa jakości powietrza w regionie, a w szczególności zmniejszenie stężenia pyłów drobnych PM10 i PM2,5 w powietrzu, dywersyfikacja dostaw energii oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

W ramach działania zostaną zamontowane zestawy kolektorów słonecznych (2, 3 i 4 panelowe) na budynkach mieszkańców Miasta Biłgoraj: łącznie 386 zestawów (857 paneli) o mocy 1,11 MW. Z zainstalowanych kolektorów słonecznych będzie korzystać ok 1 340 osób.

Ponadto w ramach projektu zostaną zainstalowane 73 kotły opalane biomasą o łącznej mocy 1520 kW.

Projekt jest spójny i zgodny z „Programem ochrony powietrza dla strefy lubelskiej”, którego celem jest poprawa jakości powietrza do poziomów minimum dopuszczalnych, m.in. ograniczenie emisji z indywidualnych systemów grzewczych poprzez stworzenie i realizację systemu zachęt do ich likwidacji lub wymiany na nisko emisyjne.

Odnawialne źródła energii to takie, których wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, ponieważ odnawiają się w stosunkowo szybkim tempie.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, wiatr, opady, pływy i fale morskie oraz geotermię. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej w Polsce do 2020 roku odnawialne źródła energii mają zaspokajać 15% zapotrzebowania na energię.  

Odnawialne źródła energii są zróżnicowane pod względem pochodzenia i lokalnych zasobów, wymagają również zainstalowania odpowiednich systemów do przetwarzania energii z tych źródeł na energię użytkową.

Promieniowanie słoneczne

Promieniowanie słoneczne jest najobfitszym źródłem energii odnawialnej i jednocześnie najbardziej rozproszonym. Do niedawna korzystanie z energii promieniowania słonecznego było mało opłacalne, ponieważ koszt założenia takiej instalacji był bardzo wysoki. Obecnie dzięki upowszechnieniu się paneli fotowoltaicznych wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest coraz popularniejsze.

Promieniowanie słoneczne może być również wykorzystywane przez kolektory słoneczne, służące do ogrzewania wody użytkowej. W instalacjach można stosować połączenie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Wiatr

Energia wiatru jest energią kinetyczną zaliczaną do odnawialnych źródeł energii. Przy pomocy turbin wiatrowych przekształcana jest w energię elektryczną i wykorzystywana do zasilania budynków. Do użytku indywidualnego poleca się małe, przydomowe elektrownie wiatrowe. Mają one moc od 0,5 do 20 kW i mogą być stosowane na niewielkich powierzchniach i w miejscach gdzie panują mniej korzystne warunki wiatrowe.

Energia geotermalna

Energię cieplną ziemi można wykorzystywać do produkcji energii użytkowej, czyli elektrycznej i cieplnej.

Polska ma bardzo dobre warunki geotermalne, jako że 80% powierzchni kraju pokryte jest przez trzy prowincje geotermalne. Temperatura wody na tych obszarach waha się od 30 do 130 st. C, a lokalnie nawet do 200 st. C. Głębokość występowania wód geotermalnych w skałach osadowych wynosi od 1 do 10 km.

W warunkach domowych, czyli do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać pompy ciepła. Pompy ciepła wymuszają przepływ energii cieplnej ze źródeł o niższej temperaturze do źródeł o temperaturze wyższej, czyli odwrotnie niż ma to miejsce podczas naturalnego przepływu. Pompy ciepła mogą być stosowane do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.

Biomasa i biogaz

Biomasa to ulegające biodegradacji produkty, odpady, pozostałości z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu, w tym akwakultury i rybołówstwa. Do biomasy zaliczane są także biogazy i ulegająca degradacji frakcja odpadów przemysłowych i komunalnych.

Spalanie biomasy jest dużo korzystniejsze niż spalanie paliw kopalnych, ponieważ zawartość szkodliwych pierwiastków jest w biomasie dużo niższa niż w przeciętnym węglu. Biomasę spala się w specjalnie do tego przeznaczonych kotłach i uzyskuje dzięki temu energię cieplną.

Do spalania biogazu służą instalacje mikrobiogazowni. Biogaz użyty do produkcji energii elektrycznej i cieplnej pochodzi z rozkładu biomasy.

Energia wody

Wykorzystywanie energii z wody nazywane jest hydroenergetyką. Przy pomocy turbin wodnych energię wód przekształca się w energię mechaniczną, a następnie na energię elektryczną, przy użyciu hydrogeneratorów.

Wyróżniamy trzy typy elektrowni wodnych:

  • elektrownie przepływowe;
  • elektrownie regulacyjne;
  • elektrownie szczytowo - pompowe.

W Polsce stawia się na rozwój małych elektrowni wodnych, które mogą korzystać z potencjału niewielkich rzek, zbiorników retencyjnych, systemów nawadniających, wodociągowych, kanalizacyjnych i kanałów przerzutowych. Małe elektrownie wodne mają moc nie większą niż 5MW. Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można regulację stosunków wodnych, poprawę jakości wody, wykorzystanie do celów przeciwpożarowych, rolniczych, melioracji, rekreacji i sportów, a także do pozyskania wody pitnej.

 

Opracowano na podstawie: http://www.prosument-oze.eu/odnawialne-zrodla-energii.html

Dane kontaktowe

GMINA MIASTO BIŁGORAJ
Plac Wolności 16, 23-400 Biłgoraj
tel. 84 686 96 00, fax. 84 686 96 65


Referat Planowania i Realizacji Inwestycji

Kościuszki 13, pokój 24
Numer telefonu: 84 686 96 78, 84 686 96 95


Godziny pracy
Pon, Śr, Czw, Pt: 7:30 - 15:30
Wtorek: 8:00 - 16:00

Deklaracja dostępności

Lokalizacja

© 2018 Gmina Miasto Biłgoraj. All Rights Reserved.
Kliknij w ikonę, aby odsłuchać tekst. Powered By GSpeech